Laboratorija za radioizotope

direktor laboratorije: Dr Sanja Vranješ Đurić
website laboratorije: www.radioizotopi.rs

o lab70O laboratoriji

Laboratorija za radioizotope je jedinstven centar na Balkanu za razvoj, proizvodnju (registrovana od strane Ministarstva zdravlja RS) i kontrolu radiofarmaceutika (akreditovana kod ATS-a). Tokom dugogodišnjeg naučno-istraživačkog rada, Laboratorija za radioizotope je u saradnji sa nuklearno-medicinskim centrima u zemlji i inostranstvu, razvila veći broj radiofarmaceutika koji se primenjuju u dijagnostici i terapiji.

Laboratorija za radioizotope već 35 godina proizvodi radionuklidni Univerzalni 99Mo/99mTc generator za dobijanje 99mTc u obliku natrijum-pertehnetata. Natrijum-pertehnetat se primenjuje za scintigrafiju štitaste žlezde, mozga, pljuvačnih žlezda, gastrointestinalnog trakta, dok se u obliku jedinjenja obeleženih 99mTc koristi za scintigrafiju različitih organa i tkiva.

Osim radiofarmaceutika za dijagnostiku, u Laboratoriji za radioizotope se proizvode i terapijski radiofarmaceutici. Natrijum jodid-131I kapsule se primenjuju u terapiji hipertireoza i karcinoma štitaste žlezde u vodećim centrima za terapiju oboljenja štitaste žlezde u našoj zemlji: Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, Specijalnoj bolnici za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma "Zlatibor", Centru za nuklearnu medicinu KC Niš i dr. Hiljade pacijenata godišnje primi Vinčine radiofarmaceutike u različitim dijagnostičkim i terapijskim procedurama.

Projekti u laboratoriji: Analiza i poređenje ekstrahovanih čestica gvožđa iz bioloških ćelija i tkiva sa sintetisanim česticma oksida gvožđa Electrospun nano-fibers for bio inspired composite materials and innovative industrial applications -/ COST action MP1206 Ispitivanje i verifikacija metoda za multidisciplinarne forenzičke analize u funkciji neproliferacije oružja za masovno uništenjeMagnetni i radionuklidima obeleženi nanostrukturni materijali za primene u mediciniMultifunctional Nanoparticles for Magnetic Hyperthermia and Indirect Radiation Therapy", RADIOMAG Nove tehnologije za monitoring i zaštitu životnog okruženja od štetnih hemijskih supstanci i radijacionog opterećenjaRacionalni dizajn i sinteza biološki aktivnih i koordinacionih jedinjenja i funkcionalnih materijala, relevantnih u (bio)nanotehnologijiRazvoj i proizvodnja radionuklidima obeleženih vodeno dispergovanih magnetnih nanočesticaStrengthening of the MagBioVin Research and Innovation Team for Development of Novel Approaches for Tumour Therapy based on Nanostructured Materials", Grant agreement