Institut za nuklearne nauke Vinča
Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Osnovan 1948. godine
kao naučni centar za istraživanje najsavremenijih tema u osnovnim prirodnim naukama - fizici, hemiji i biologiji
Danas je Vinča multidisciplinarni naučni institut
koji pokriva veliki broj naučnih i tehničko-tehnoloških disciplina
Danas je u Institutu zaposleno preko 300 doktora nauka i preko 200 doktoranada
koji rade na preko stotinu nacionalnih i međunarodnih projekata kao i u međunarodnim naučnoistraživačkim kolaboracijama u kojima je Republika Srbija član
There is no part or complete translation available for this page. Close this dialogue to see the original text.

Institut „Vinča“ugostio je delegaciju Kineskog instituta za strategiju nuklearne industrije (engl. CINIS – China Institute of Nuclear Industry Strategy) nakon njihove posete Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. CINIS je vodeća kineska institucija u oblasti istraživanja i savetovanja, s ključnom ulogom u oblikovanju nacionalnih politika, tehnologija i tržišnih strategija u nuklearnoj industriji. Kao deo Kineske nacionalne nuklearne korporacije (CNNC – China National Nuclear Coorporation), CINIS ima značajnu ulogu u razvoju nacionalnih politika i međunarodnih standarda, redovno objavljujući izveštaje poput Izveštaja o razvoju nuklearne energije u Kini.

kineska_delegacija_07102024-1
kineska_delegacija_07102024-2

Dr Marija Janković i dr Predrag Škobalj, pomoćnici direktora Instituta „Vinča“, uvodno su predstavili bogatu istoriju i raznovrsne delatnosti naše ugledne naučne institucije. Nakon toga, delegacija Kineskog instituta je detaljno predstavila rad i dostignuća svoje matične institucije, potvrđujući tako njenu vodeću poziciju u oblasti nuklearne energije.

Tokom ovog sastanka potpisan je Okvirni sporazum o strateškoj saradnji između Instituta „Vinča“ i CINIS-a, koji postavlja temelje za dugoročno partnerstvo u oblasti naučnoistraživačkog rada i tehnološkog razvoja. Ovaj sporazum otvara vrata za saradnju na brojnim strateškim projektima i unapređivanje zajedničkih istraživačkih kapaciteta. Međusobna razmena iskustva i znanja, posebno u domenu naprednih nuklearnih tehnologija u kojima Narodna Republika Kina postiže značajne rezultate, predstavlja ključni faktor za dalji razvoj oba instituta.

kineska_delegacija_07102024-3
kineska_delegacija_07102024-4

“Spremni smo da delimo svoja znanja i otvoreni smo za usvajanje najboljih svetskih praksi” zaključila je dr Milica Ćurčić, pošto je podrobno odgovorila na pitanja kineske delegacije vezana za Platformu Centra za hemijsku, biološku, radiološku i nuklearnu forenziku i obuke (HBRN).

Po završetku sastanka Delegacija je iskazala zainteresovanost da obiđe Laboratoriju za zaštitu od zračenja i zaštitu životne sredine, Laboratoriju za radijacionu hemiju i fiziku i Laboratoriju za radioizotope. U razgovoru sa zaposlenima iz ovih laboratorija, razmenjene su ideje i identifikovani potencijali za buduću saradnju uz otvaranje mogućnosti za nove zajedničke projekte i istraživanja.

FEATURED

izdvajamo1
The Research Instruments
 

the list of research instruments

find more

izdvajamo2
Projects with Industry
 

Services, acreditation, motors and vehicles

find more

izdvajamo3
Science
 

The list of resarch projects

find more

izdvajamo4
Inovations
 

The "Vinča" Institute encourages the development of innovations and new technologies

find more