Institut za nuklearne nauke Vinča
Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Osnovan 1948. godine
kao naučni centar za istraživanje najsavremenijih tema u osnovnim prirodnim naukama - fizici, hemiji i biologiji
Danas je Vinča multidisciplinarni naučni institut
koji pokriva veliki broj naučnih i tehničko-tehnoloških disciplina
Danas je u Institutu zaposleno preko 300 doktora nauka i preko 200 doktoranada
koji rade na preko stotinu nacionalnih i međunarodnih projekata kao i u međunarodnim naučnoistraživačkim kolaboracijama u kojima je Republika Srbija član
Acronym / code: 45014
Project type: - - -
Realization period: - - -
Project funded by: - - -
SRO project holder: - - -
  • - - -
There is no part or complete translation available for this page. Close this dialogue to see the original text.

Sadržaj projekta podrazumeva razvoj metoda sinteze i ispitivanja osobina anodnih i katodnih materijala, submikronske do nanodisperznosti, metode pripreme i ispitivanje osobina elektrolita, metode pripreme i ispitivanja osobina strujnih kolektora, kao i formiranje kompletnih prototipova baterija tipa litijum-jon i njihovo ispitivanje u radnim uslovima sa stanovišta kulonskog kapaciteta, snage i vremena života merenog brojem ciklusa punjenja i pražnjenja. Biće ispitivan i uticaj masenog udela elektroprovodnih aditiva i polimernih veziva u elektrodnim materijalima na kapacitet i snagu izvora i ciklični život.

Fizička karakterizacija elektrodnih materijala podrazumava: disperznost (TEM, SEM) električnu provodljivost, holovsku pokretljivost, fotoakustičnu adsorpciju, strukturna (x-difraktometrija), Raman i IR spektroskopska ispitivanja. Kompjuterskim modeliranjem i eksperimentalnim metodama radiće se dizajniranje prototipova litijum-jon baterija velike snage, za dualni sistem napajanja 42/14 V, sa stanovišta optimizacije termičkog balansa, pouzdanosti i bezbedne upotrebe. Paralelno, biće razvijane metode za testiranja sigurnosti litijum-jon izvora u ekstremnim uslovima rada. Cilj je i studija proizvodne linije za masovnu proizvodnju litijum- jon baterija. Radi praćenja svetskih trendova u oblasti gorivnih ćelija, biće ispitivani elektrodni materijali, membrane i elektroliti gorivnih ćelija, katalitički i izotopski efekti, i mogućnosti razvoja hibridnih pogonskih sistema litijum-jon baterije-gorivne ćelije.

 

FEATURED

izdvajamo1
The Research Instruments
 

the list of research instruments

find more

izdvajamo2
Projects with Industry
 

Services, acreditation, motors and vehicles

find more

izdvajamo3
Science
 

The list of resarch projects

find more

izdvajamo4
Inovations
 

The "Vinča" Institute encourages the development of innovations and new technologies

find more