Institut za nuklearne nauke „Vinča“, najveći nacionalni naučni institut u Srbiji, imao je čast da bude domaćin prvog Sajma istraživačkih projekata pod nazivom „Nauka u akciji – inovacije koje čine razliku”.
U okviru projekta PMInnovia (https://naled.rs/projekti-pminnovia-projekat-otvorenih-inovacija-u-srbiji-8659), koji je pokrenula kompanija Philip Morris International (PMI) u partnerstvu sa NALED-om, organizovana je manifestacija sa ciljem da promoviše koncept otvorenih inovacija i podstakne dalje razvijanje ovog modela u Srbiji.
Predstavljeno je 13 inovativnih istraživačkih projekata koji daju praktična i održiva rešenja za ključne globalne izazove u oblasti zaštite životne sredine, obnovljivih izvora energije, kvantne fizike, biomedicine i naprednih materijala.
Institut „Vinča“ ponosno ističe svoje istraživače čiji su izvanredni rezultati privukli pažnju naučne i šire javnosti:
- Uređaj za merenje kvaliteta vazduha – Ivan Lazović
- Filteri na bazi gline za prečišćavanje industrijskih otpadnih voda – Maja Kokunešoski
- Senzori za detekciju pesticida u hrani – Jasmina Grbović Novaković
- Neutralizator sumpora iz industrijskog dima – Sanja Milošević Govedarović
- Poboljšani sistem solarnih panela – Ivana Validžić
- Edukativni set za proizvodnju vodonične energije – Ivana Perović
- Štampač tankih filmova/prevlaka baziran na elektrolizi prelaznih materijala – Aleksandar Ćirić
- Uređaj za praćenje kvantnih grešaka – Stanko Tomić
- Uređaj za merenje karakteristika jonskog bima – Igor Telečki
- Fotodinamičke antibakterijske plastike – Biljana Todorović Marković
- Antibakterijska pasta za zube – Jelena Filipović Tričković
- Visokotemperaturno posuđe na bazi Al2O3 – Mia Omerašević Bučevac
- Tank za skladištenje vodonika – Nikola Novaković
Direktor Instituta „Vinča“, dr Slavko Dimović, istakao je značaj ove manifestacije:
"Ovaj sajam potvrđuje sposobnost nauke da odgovori na najveće izazove današnjice, od zaštite životne sredine do unapređenja zdravlja i energetske efikasnosti. Rezultati multidisciplinarnih istraživanja, koja sprovode istraživači našeg Instituta postavljaju standarde kako u Srbiji, tako i u međunarodnoj naučnoj zajednici."
Direktor Fonda za nauku, Nenad Filipović, naglasio je da su svi prikazani projekti potencijalno primenjivi u praksi i dodao da je Fond do sada uložio preko 100 miliona evra kroz različite programe podrške. Pozvao je naučnike da se prijave na aktuelne konkurse Fonda.
Jelena Bojović, programska direktorka NALED-a, pričala je o značaju saradnje naučne zajednice i privrede, ističući da je ovakav oblik saradnje prisutniji kod većih, inovativnih i digitalno transformisanih preduzeća.
Marko Brunaco, direktor za inovacije u PMI, ukazao je da je koncept otvorenih inovacija ključan za podsticanje saradnje sa istraživačkim institucijama, startapima i drugim kompanijama:
"Transformacija PMI podrazumeva podršku ovakvim inicijativama, koje doprinose razvoju nauke i inovacija u Srbiji."
Rezultati rada istraživača Instituta „Vinča“ mogu se svrstati u rang svetskih dostignuća. Multidisciplinarni pristup i njihova posvećenost izvrsnosti značajan su doprinos razvoju nauke, tehnologije i društva, ne samo u Srbiji, već i na globalnom nivou. Projekti predstavljeni na Sajmu realizovani su uz podršku Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Fonda za inovacionu delatnost i Fonda za nauku.
Organizacijom ovog događaja, Institut je još jednom potvrdio status vodeće nacionalne naučne institucije, prepoznate po inovacijama koje pomeraju granice znanja i prakse.
Pogledajte prilog RTS-1 o prvom sajmu inovacija:
sagovornik RTS-1 :: dr Slavko Dimović