Institut „Vinča“ugostio je delegaciju Kineskog instituta za strategiju nuklearne industrije (engl. CINIS – China Institute of Nuclear Industry Strategy) nakon njihove posete Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. CINIS je vodeća kineska institucija u oblasti istraživanja i savetovanja, s ključnom ulogom u oblikovanju nacionalnih politika, tehnologija i tržišnih strategija u nuklearnoj industriji. Kao deo Kineske nacionalne nuklearne korporacije (CNNC – China National Nuclear Coorporation), CINIS ima značajnu ulogu u razvoju nacionalnih politika i međunarodnih standarda, redovno objavljujući izveštaje poput Izveštaja o razvoju nuklearne energije u Kini.

kineska_delegacija_07102024-1
kineska_delegacija_07102024-2

Dr Marija Janković i dr Predrag Škobalj, pomoćnici direktora Instituta „Vinča“, uvodno su predstavili bogatu istoriju i raznovrsne delatnosti naše ugledne naučne institucije. Nakon toga, delegacija Kineskog instituta je detaljno predstavila rad i dostignuća svoje matične institucije, potvrđujući tako njenu vodeću poziciju u oblasti nuklearne energije.

Tokom ovog sastanka potpisan je Okvirni sporazum o strateškoj saradnji između Instituta „Vinča“ i CINIS-a, koji postavlja temelje za dugoročno partnerstvo u oblasti naučnoistraživačkog rada i tehnološkog razvoja. Ovaj sporazum otvara vrata za saradnju na brojnim strateškim projektima i unapređivanje zajedničkih istraživačkih kapaciteta. Međusobna razmena iskustva i znanja, posebno u domenu naprednih nuklearnih tehnologija u kojima Narodna Republika Kina postiže značajne rezultate, predstavlja ključni faktor za dalji razvoj oba instituta.

kineska_delegacija_07102024-3
kineska_delegacija_07102024-4

“Spremni smo da delimo svoja znanja i otvoreni smo za usvajanje najboljih svetskih praksi” zaključila je dr Milica Ćurčić, pošto je podrobno odgovorila na pitanja kineske delegacije vezana za Platformu Centra za hemijsku, biološku, radiološku i nuklearnu forenziku i obuke (HBRN).

Po završetku sastanka Delegacija je iskazala zainteresovanost da obiđe Laboratoriju za zaštitu od zračenja i zaštitu životne sredine, Laboratoriju za radijacionu hemiju i fiziku i Laboratoriju za radioizotope. U razgovoru sa zaposlenima iz ovih laboratorija, razmenjene su ideje i identifikovani potencijali za buduću saradnju uz otvaranje mogućnosti za nove zajedničke projekte i istraživanja.