Direktor Instituta „Vinča“, dr Slavko Dimović, kao član delegacije Republike Srbije učestvovao je na 68. redovnom zasedanju Generalne konferencije Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE) u Beču, u periodu 16.-20. septembra 2024. godine. Tokom zasedanja, delegati iz 178 država članica predstavili su svoje izveštaje o aktivnostima i postignućima u prethodnoj godini. Razmatrane su brojne teme, uključujući godišnji izveštaj za 2023. i planirani budžet za 2025. godinu. Posebna pažnja posvećena je aktivnostima u oblasti nuklearne nauke, tehnologije i njenih primena, kao i naporima MAAE u unapređenju nuklearne bezbednosti i efikasnosti zaštitnih mera.

bec-meaa-26092024-1
bec-meaa-26092024-2

U ime delegacije Republike Srbije na Generalnoj konferenciji, govorio je Njegova Ekselencija ambasador Žarko Obradović, šef stalne misije Srbije pri OEBS-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču. Tom prilikom, ambasador je istakao zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom Srbije sa MAAE i potvrdio snažnu posvećenost naše zemlje osnovnim principima i ciljevima Agencije, posebno u pogledu bezbedne i odgovorne primene nuklearne energije u mirnodopske svrhe.

Na marginama 68. Generalne konferencije MAAE, u prostorijama Stalne misije Republike Srbije pri OEBS-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču, ambasador i šef misije Žarko Obradović organizovao je prijem u čast predsednice Odbora Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije Maje Gojković, direktora Direktorata Slađana Velinova, i direktora Instituta „Vinča“ dr Slavka Dimovića. Prisustvovali su i predstavnici Direktorata, Ministarstva energetike i rudarstva i Ministarstva zaštite životne sredine. Pored ambasadora Obradovića, delegaciji se obratio i Marko Blagojević, ambasador Republike Srbije u Austriji. Oni su pohvalili uspešno učešće srpske delegacije na ovogodišnjoj Generalnoj konferenciji MAAE, i podelili informacije o dosadašnjim aktivnostima i budućim planovima Misije i Ambasade.

bec-meaa-26092024-3
bec-meaa-26092024-4

Direktor Instituta „Vinča“, dr Slavko Dimović, aktivno je učestvovao na 68. Generalnoj konferenciji MAAE, gde je tokom brojnih sastanaka sa delegacijama iz regiona radio na jačanju saradnje u nuklearnim istraživanjima i bezbednosti. Ovi sastanci bili su prilika za razmenu iskustava i znanja, čime je značajno unapređena pozicija Instituta na međunarodnoj naučnoj sceni. Nova partnerstva i saradnje sa zemljama regiona otvoriće mogućnosti za primenu savremenih nuklearnih tehnologija, što je od ključnog značaja za budući razvoj Instituta. Posvećenost nuklearnoj bezbednosti i odgovornoj primeni nuklearne energije u mirnodopske svrhe naglašava važnost Instituta „Vinča“ kao jednog od lidera u ovoj oblasti, istovremeno jačajući ulogu Srbije u globalnim naporima za osiguranje nuklearne bezbednosti i održivosti.