U okviru unapređenja međunarodne saradnje u oblasti nuklearne energije i tehnologije, delegacija Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE), predvođena zamenikom generalnog direktora Hua Liuom, u pratnji stručnih savetnika Meng Lija i Vsevolodom Iginom došla je u posetu u Institut „Vinča“. Ova važna poseta omogućila je otvaranje novih prilika za podršku razvoju nuklearnih kapaciteta Srbije i ukazala na buduću saradnju u okviru međunarodnih standarda i najboljih praksi.
Pored tima eksperata iz MAAE, Institut je ugostio i predstavnike Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM), Mašinskog fakulteta, Tehnološko-metalurškog fakulteta, Elektrotehničkog fakulteta i javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije (JP NOS). Ovako objedinjeno prisustvo domaćih i međunarodnih stručnjaka ukazuje na ozbiljnost i važnost daljeg razvoja nuklearnog sektora u Srbiji.
Dr Slavko Dimović, direktor Instituta „Vinča“, istakao je značaj ove posete ne samo za Institut već i za Srbiju u celini. „U ovoj oblasti sam više od 25 godina. Znam koliko je nuklearna energija bitna za budućnost Republike Srbije i koliki je doprinos Instituta „Vinča“ u ovoj oblasti. Ovo je odlična prilika za uspostavljanje temelja i zaključivanje saradnje,“ naglasio je Dimović. Dodao je Institut „Vinča“ jedan od ključnih stubova naučnih inovacija u Srbiji i da Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Srbiji koji je potpisan predstavlja više od formalnog sporazuma. To je, kako je istakao, „zalog za održivu budućnost, zasnovanu na razmenu znanja, tehničkoj saradnji i izgradnji kapaciteta u domenu nuklearnih nauka.“
Zamenik generalnog direktora MAAE, Hua Liu, izrazio je zadovoljstvo odlukom Srbije da razmotri uvođenje nuklearne energije kao dela svog energetskog miksa. Predstavio je kapacitete koje MAAE može da ponudi Srbiji, uključujući pomoć u formiranju pravnog okvira, obrazovanju i tehničkoj podršci. On je naglasio da je MAAE pouzdan partner svim državama koje teže da na održiv i siguran način unaprede upotrebu nuklearne tehnologije u skladu sa najvišim međunarodnim standardima.
Nakon uvodnih izlaganja, prof. dr Koviljka Stanković prezentovala je istorijat razvoja nuklearnih nauka u Srbiji, kao i vodeće aktere i institucije koji bi mogli biti nosioci novog smera u energetici Srbije. Prezentacija je poslužila kao osnova za diskusiju o budućim izazovima, među kojima su formiranje funkcionalnog sistema za primenu nuklearne energije, edukacija kadrova, i uloga javnog mnjenja u ovoj temi.
Diskusija je okupila sve učesnike i pružila priliku za razmenu mišljenja, ideja i potencijalnih rešenja. Postavljena su ključna pitanja o tome kako osigurati adekvatnu obuku i kadrovske resurse za nuklearnu energiju u Srbiji, kao i o mogućnostima podrške koju MAAE može pružiti u razvoju i unapređenju ovog sektora.
Na kraju, dr Dimović i g. Liu su potvrdili zajedničku viziju o budućem razvoju nuklearne energije u Srbiji. Hua Liu je istakao: „Raduje me što ste se okrenuli nuklearnoj energiji. Misiju i viziju delimo, i uz poštovanje zakonskih okvira i standarda možemo mnogo toga učiniti. Odabrali ste pravi put i mi stojimo na vašoj strani.“
Cilj okupljanja bio je da se podstakne dijalog i sagledaju mogućnosti, izazovi, prednosti i potencijalni rizici uvođenja nuklearne energije u Srbiji. Ovaj sastanak otvara nove perspektive za razvoj nuklearne energije i tehnologije, a sa podrškom i ekspertizom MAAE, Srbija i Institut „Vinča“ mogu biti uspešni partneri u ovoj oblasti.
Biografiju Hua Liua možete pročitati na sledećem linku: https://www.iaea.org/about/organizational-structure/department-of-technical-cooperation/deputy-director-general-of-department-of-technical-cooperation