Sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje i uvećanja vidljivosti Instituta „Vinča“, realizovana je poseta vladinim i naučnim institucijama kao i eminentnim kompanijama u Slovačkoj i Češkoj i to u periodu 7.- 9. avgusta 2024. godine. Delegaciju su činili predstavnici Instituta „Vinča“ direktor dr Slavko Dimović i pomoćnik direktora dr Predrag Škobalj, zatim predstavnici „Elektroprivrede Srbije“ generalni direktor Dušan Živković i direktor odnosa sa javnošću Tanja Krstonijević, kao i predstavnica Ministarstva energetike i rudarstva Jovana Joksimović, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju, evropske integracije i upravljanje projektima.

Prag1-1_14082024

Po dolasku  predstavnici Instituta „Vinča“ posetili su ambasadu Republike Srbije u Slovačkoj. Na sastanku sa predstavnicima diplomatskog konzularnog predstavništva i predstavnicima kompanije ASPIRO, dr Slavko Dimović predstavio je cilj posete, odnosno obilazak kompanija čija je delatnost proizvodnja električne energije iz nuklearnih izvora. Predstavljene su delatnosti Instituta, potencijali za naučnu saradnju sa slovačkim naučno-obrazovnim institutucijama i mogućnosti saradnje između organizacionih jedinica Instituta sa privrednim subjektima u Slovačkoj.

U Jaslovskim Bohunicama održan je sastanak sa predstavnicima slovačke kompanije JEES koja projektuje novu nuklearnu centralu u Slovačkoj. Tokom diskusije razmenjena su znanja i iskustva u pogledu promocije nuklearne energije i apostrofiran je značaj unapređenja obrazovnih programa u ovoj oblasti, potreba razmene studenata i unapređenja naučne saradnje.

Prag1-2_14082024
Prag1-4_14082024

Drugog dana posete, održan je sastanak sa predstavnicima Ministarstva industrije Češke koji su zatim organizovali put u NE Temelin. Delegaciju su dočekali predstavnici ČEZ-a najveće energetske kompanije u Češkoj. Predstavnici „Instituta“ posetili su  nuklearno postrojenje gde je prikazano kako se obavljaju najsloženiji poslovi u proizvodnji električne energije koja kao izvor koristi nuklearno gorivo. Po povratku iz NE Temelin u Prag delegacija je imala sastanak sa predstavnicima AFRY, najveće projektantsko-izvođačke kompanije u oblasti energetike koja posluje u Republici Češkoj.

Prag1-3_14082024
Prag1-5_14082024

Poslednjeg dana posete predstavnici Instituta obišli su eksperimentalni nuklearni reaktor koji se nalazi u okviru fakulteta za fiziku, Češkog Tehničkog Univerziteta u Pragu. Tokom sastanka predstavljene su mogućnosti uspostavljanja saradnje između ove dve institucije. Poslednji sastanak tokom ove posete realizovan je u departmanu za nuklearnu energiju u okviru Ministarstva industrije Češke gde su predstavnici ministarstva predstavili energetske potencijale i mogućnosti saradnje sa institutima i kompanijama u Republici Srbiji. Sastanku u Ministarstvu industrije prisustvovali su i predstavnici ambasade Republike Srbije u Češkoj.

Ova poseta je u potpunosti ispunila zadate ciljeve: uvećanje vidljivosti Instituta „Vinča“ i  predstavljanje potencijala u nauci i tehnološkom razvoju, predstavljanje tržišnih kapaciteta i uspostavljanje međunarodne saradnje sa vladinim i naučno-obrazovnim institucijama i privrednim subjektima i u Slovačkoj i Češkoj, kao i razmena znanja i iskustva.