Po pozivu Sekretarijata Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE), dr Milica Ćurčić i Marina Dabetić učestvovale su na Sastanku radnih grupa Međunarodne mreže za obrazovanje o nuklearnoj bezbednosti (engl. International Nuclear Security Education Network - INSEN) u periodu od 12. do 16. avgusta 2024. godine u njihovom sedištu, u Beču.

Osnovana 2010. godine, INSEN odražava saradnju među univerzitetima, istraživačkim institutima i drugim zainteresovanim stranama pod pokroviteljstvom MAAE. Cilj je unapređenje, odražavanje i promocija obrazovanja u oblasti nuklearne bezbednosti, dok članovi mreže zajednički rade na razvoju obrazovnih materijala, obuci kadrova, zajedničkim istraživanjima, razmeni studenata i sprovođenju programa.

INSEN-23082024-1
INSEN-23082024-2

Marina Dabetić članica je INSEN mreže od 2016. godine, predstavnica Univeziteta u Beogradu i od 2022. godine izabrana je za predsedavajuću radne grupe Tri, sa zadatkom diseminacije znanja o nuklearnoj bezbednosti, povezivanja i komunikacije sa drugim radnim grupama i zainteresovanim stranama te podsticanje edukacije o ovoj temi.

Na ovogodišnjim sastancima fokus je bio na evaluaciji sprovođenja Akcionih planova radnih grupa INSEN-a, kao i razmatranje četiri nova tematska područja: merenje performansi i upravljanje znanjem, saradnički istraživački projekti, izgradnja kapaciteta kroz obrazovanje i strategija komunikacije i alati. Navedena inicijativa ima prioritet u unapređenju međunarodne saradnje i daljeg razvoja obrazovanja u oblasti nuklearne bezbednosti.

U okviru ovog sastanka organizovana je poseta Nuklearnom centru za obuku i demonstraciju MAAE, sa sedištem u Zajbersdorfu (Seibersdorf). Glavna uloga centra jeste jačanje sposobnosti država u borbi protiv nuklearnog terorizma, kroz realizaciju složenih obuka i pružanje podrške državama kroz specijalizovanu tehničku infrastrukturu.

INSEN-23082024-3
INSEN-23082024-4

Institut „Vinča“ nastavlja sa kontinuiranim i aktivnim doprinosom globalnoj zajednici i mreži, potvrđujući svoju posvećenost unapređenju obrazovanja i istraživanja u domenu nuklearne bezbednosti, kroz učestvovanje na prestižnim međunarodnim sastancima, poput ovog.