Istraživači Instituta za nuklearne nauke „Vinča” ponovo su dokazali svoju inovativnost i posvećenost zdravijoj budućnosti!
Ove godine na Beogradskom sajmu, održan je 67. Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća (20.-23. maj) pod sloganom Tehnologija u tvojim rukama. Učesnici su predstavili najnovija dostignuća iz oblasti industrijskih tehnologija. Institut za nuklearne nauke „Vinča“ predstavio se sa pet inovacija na štandovima u Hali 2b Beogradskog sajma.
Inovacija pod nazivom Vidλ mleko za sunčanje je na ovogodišnjem Sajmu nagrađena kao najbolja inovacija na čitavom Sajmu! (https://sajam.rs/dodeljene-nagrade-67-medunarodnog-sajma-tehnike-i-tehnickih-dostignuca/)
Vidλ mleko za sunčanje predstavlja proizvod baziran na mineralnim filterima za zaštitu od sunca. Fluidne teksture, sa lakim razmazivanjem napravljena je od potpuno prirodnh sastojaka bez belih tragova, pogodna je za korišćenje za osetljivu kožu. Proivod je nastao u saradnji Instituta „Vinča“ i firme za proizvodnju kozmetičkih preparata Amelles.
Na 67. Sajmu tehnike i tehničkih dostignuća naučni tim „Vinče“ predstavio je i prototip prvog supersajta za merenje zagađenja atmosferskim česticama u Srbiji, koji uvodi potpuno novi nivo preciznosti u praćenju kvaliteta vazduha.
Zašto je ovo toliko važno? Nedavna evropska Direktiva o kvalitetu vazduha i čistijem vazduhu za Evropu (2024/2881) donosi stroža pravila, a naša regulativa će se uskoro uskladiti sa njom. Nova pravila zahtevaju uspostavljanje supersajtova koji će pratiti mnogo više parametara, posebno kada je reč o atmosferskim aerosolima. Pored „običnih“ čestica, mere se i ultrafine čestice, crni i elementarni ugljenik, kao i oksidativni potencijal.
Detaljna merenja pružaju nam neprocenjive informacije. Dobićemo jasniji uvid u stvarnu izloženost stanovništva zagađujućim materijama i njihov direktan uticaj na naše zdravlje i životnu sredinu, sve u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Više o projektu možete saznati i na: https://webasoop.vinca.rs/
Još jedna inovacija koja dolazi iz Instituta je PAQMON: Inovativna laboratorijska komora tima iz „Vinče“ za preciznost merenja kvaliteta vazduha.
U vremenu kada je previzno merenje kvaliteta vazduha od presudnog značaja za naše zdravlje i životnu sredinu, Institut za nuklearne nauke „Vinča“ predvodi sa unapređenjima. Istraživački tim razvio je i predtavio PAQMON: integirsanu laboratorijsku komoru za testiranje merila kvaliteta vazduha, koja predstavlja ključan korak ka pouzdanosti i standardizaciji u ovoj oblasti.
Zaboravite na nagađanja – PAQMON sistem obezbeđuje uslove za sledljivost merenja. To je osnova za pouzdanost i validnost svih podataka koje uređaji za merenje vazduha pružaju, bilo da se koriste u nauci, industriji ili zdravstvu. Zahvaljujući kalibraciji u kontrolisanim uslovima, drastično poboljšavamo preciznost merenja, omogućavamo lako poređenje sa referentnim vrednostima i, što je najvažnije, doprinosimo donošenju ispravnih odluka u vezi sa kvalitetom vazduha koji dišemo. Komora koja omogućava simulaciju različitih ambijentalnih uslova, što je neophodno za temeljno testiranje i kalibraciju uređaja. Meriće se sve, od PM čestica (PM1, PM 2.5, PM10), sve do temperature i relativne vlažnosti vazduha. Upravo ovi uslovi testiranja garantuju da su uređaji pouzdani i pre nego što se nađu u realnom okruženju. Planira se i proširenje funkcionalnosti PAQMON komore. To uključuje i simulaciju različitih koncentracija gasova i razvoj modula za automatsku analizu stabilnosti i pouzdanosti senzora tokom vremena.
Iza ovog inovativnosg rešenja stoji multidisciplinarni tim stručnjaka iz našeg Instituta.. Njihov zajednički rad je još jedan dokaz izvrsnosti i posvećenosti Instituta „Vinča“ pronalaženju rešenja za najvažnije izazove današnjice.
Predstavljen je i E-Coat, inovativan uređaj za lokalizovano nanošenje tankih filmova i premaza na metalne površine, zasnovan na elektrolizi. Ovaj uređaj omogućava precizno nanošenje slojeva bez potrebe za potpunim uranjanjem u elektrolitske kade, čime se smanjuje potrošnja hemikalija i troškovi. Pogodan je za popravku oštećenih premaza, izradu senzorskih premaza, trajnih QR kodova i oznaka. Tehnologija je ekološki prihvatljiva, ekonomična i prilagodljiva različitim industrijskim primenama, uključujući aeronautiku, automobilsku industriju i industrijsko održavanje.
Novi materijali na bazi grafena i različitih polimera efikasno blokiraju prostiranje nejonizujućih elektromagnetnih talasa u oblasti frekvencija od 8 do 12 GHz. Materijali izrađeni primenom nanotehnoloških rešenja su lakši, hemijski stabilniji, otporniji na koroziju, fleksibilniji, ekonomski pristupačniji, i ekološki prihvatljiviji od konvencionalnih materijala, blokirajući preko 70 % upadnog zračenja. Pri debljini od svega 0.2 cm, ovi materijali onemogućavaju prolazak većine upadnih elektromagnetnih talasa, dok komercijalno dostupni materijali imaju debljine preko 1 cm, a izrađeni su uglavnom na bazi metala. Potražnja za inovativnim rešenjima zasnovanim na nanomaterijalima za zaštitu od sekundarnog, nejonizujućeg elektromagnetnog zračenja će iz godine u godinu biti sve veća. Izloženi materijali su pogodni za primene u blokiranju zračenja izazvanih telekomunikacionim sistemima, radarima, antenama i drugim izvorima ovog tipa zračenja.
Predstavljanjem inovativnih rešenja, Institut ne samo da prati svetske trendove, već aktivno doprinosi unapređenju kvaliteta života i zaštiti životne sredine u Srbiji. Sajam je bio odlična prilika da se javnosti prikažu kapaciteti i ekspertiza našeg istraživačkog tima, najavljujući buduće iskorake u primeni nauke za dobrobit društva.