• Broj organizacione jedinice: HBRN centar
  • telefon: +381 60 66 90 400
    e-mail: cbrn@vin.bg.ac.rs
    rukovodilac centra: dr Ivana Perović
    website centra:

O centru

Centar za HBRN forenziku i obuke Instituta za nuklearne nauke „Vinča“, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju osnovan je 2016. godine i predstavlja jedinstvenu civilnu platformu u Srbiji, specijalizovanu za detekciju, dekontaminaciju i obuku u oblasti hemijskih, bioloških, radioloških i nuklearnih (HBRN) pretnji.

hbnr-image-1
hbnr-image-2

Pružamo vrhunsku obuku domaćim i međunarodnim stručnjacima iz različitih institucija, uključujući civilnu zaštitu, vatrogasne službe, zdravstvene radnike, kao i pripadnike vojske i policije. Fokusiran je na visokospecijalizovanu obuku sa posebnim akcentom na civilne i bezbednosne strukture. Organizuju se međunarodno priznati treninzi i kursevi za pripadnike stranih oružanih snaga i civilnih institucija, omogućavajući sticanje relevantnih sertifikata priznatih na globalnom nivou.

hbnr-image-5Naši polaznici imaju pristup najsavremenijim laboratorijama, vrhunskim stručnjacima i specijalizovanoj opremi, dok praktični deo obuke uključuje rad na terenu kroz simulacije realnih HBRN scenarija. Uz podršku visokokvalifikovanih stručnjaka, savremene opreme i sveobuhvatne logističke podrške Instituta „Vinča“, Centar za HBRN forenziku i obuke pruža obuke po najvišim standardima. Polaznicima omogućavamo sticanje naprednih znanja i ključnih veština potrebnih za efikasno suočavanje sa kompleksnim izazovima i pretnjama u oblasti hemijske, biološke, radiološke i nuklearne (HBRN) bezbednosti.

U sklopu svojih aktivnosti, Centar za HBRN forenziku i obuke ostvaruje blisku saradnju sa naučno-obrazovnim institucijama u zemlji i inostranstvu. Kroz ovu saradnju promovišu se zajednički istraživački projekti, predavanja istraživača po pozivu, kao i organizacija studentskih poseta Institutu „Vinča“. Poseban akcenat stavljen je na pružanje mogućnosti studentima da sprovode eksperimente za potrebe master i specijalističkih radova, kao i realizaciju praktičnih obuka u okviru zajedničkih projekata. Zajednička istraživačka i obrazovna aktivnost doprinosi razvoju naučnih i tehnoloških rešenja u oblasti HBRN bezbednosti i zaštite.