Institut za nuklearne nauke „Vinča“ ugostio je 3. septembra ambasadora Slovačke Republike, Nj.E. Mihaila Pavuka, kao i visoke zvaničnike iz oblasti energetike. Na sastanku su učestvovali i generalni direktor „Elektroprivrede Srbije“, Dušan Živković, pomoćnica ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju, Jovana Joksimović, savetnik generalnog direktora EPS-a Milan Radunovića te predstavnici ambasade Slovačke, Ilijana Kuveljić i Boris Konček i direktor kompanije ASPIRO, Miroslav Kučera.

Direktor Instituta, dr Slavko Dimović, poželeo je srdačnu dobrodošlicu uvaženim gostima, ističući značaj njihove posete kao važan korak ka daljem produbljivanju saradnje između Srbije i Slovačke u oblastima nauke, energetike i održivih tehnologija. Dr Škobalj je predstavio bogatu istoriju i rad Instituta, sa posebnim osvrtom na značajnu ulogu Instituta u razvoju projekata iz oblasti zaštite životne sredine i energetike. Ambasador Pavuk je istakao značaj jačanja odnosa između Slovačke i Srbije, naglašavajući da poseta predstavlja temelj za buduću uspešnu saradnju. Ovaj susret otvara novu fazu bilateralne saradnje u oblasti nauke i energetike, sa posebnim fokusom na održive tehnologije i projekte od obostranog značaja.

poseta-ambasade-slovacke-09092024-1
poseta-ambasade-slovacke-09092024-2

U okviru posete, predstavljena je Laboratorija za zaštitu od zračenja i zaštitu životne sredine, Sektor za etaloniranje. Ovo je jedinstvena infrastruktura u Republici Srbiji u kojoj se etalonira sva oprema za merenje jonizujućeg zračenja, a koja se koristi u medicini i industriji. Mogućnosti merenja i etaloniranja su odobrena od strane Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost, akreditovana kod Akreditacionog tela Srbije i priznata kod Međunarodnog biroa za tegove i mere, a zaposleni u ovom Sektoru poseduju jedinstvena specifična znanja u oblasti metrologije.

U okviru posete Laboratoriji  za termotehniku i energetiku, dr Dejan Cvetinović je upoznao uvažene goste sa aktivnostima istraživačke grupe koja se bavi primenom termalne plazme u procesima tretmana različitih materijala koristeći plazma mlazove različitih radnih medijuma u visoko temperaturnim reaktorima. Fokus zadnjih nekoliko godina je na procesima tretmana opasnih materija za čije uništavanje se plaća veliki novac u razvijenim zemljama Zapadne Evrope. Laboratorija  za termotehniku i energetiku ima višedecenijsku uspešnu saradnju sa „Elektroprivredom Srbije“ A.D. u rešavanju realnih problema rada termo energetskih postrojenja iz koje je nastao veliki broj tehničkih rešenja i puteva za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata. Tokom tokom posete vođen je razgovor sa generalnim direktorom EPS-a Dušanom Živkovićem o novim projektima i nastavku plodonosne saradnje. Uvaženim gostima laboratorijska postrojenja i opremu prikazali su i dr Milić Erić, rukovodilac odeljenja za ekologiju, dr Valentina Turanjanin rukovodilac laboratorije za pritisak i mr Ana Marinković rukovodilac hemijske laboratorije.

poseta-ambasade-slovacke-09092024-3
poseta-ambasade-slovacke-09092024-4

Realizovana je i poseta Laboratoriji za radioizotope, jedinstvenom naučno-istraživačkom centru u regionu, gde je prikazana najsavremenija oprema i infrastrukturaza proizvodnju radioaktivnih lekova-radiofarmaceutika, koji se danas koriste u dijagnostici i terapiji različitih bolesti, najčešće malignih, u svim nuklearno-medicinskim centrima u Republici Srbiji i Republici Srpskoj.

Poseta ambasadora Slovačke Institutu za nuklearne nauke „Vinča“ označava početak nove ere saradnje između Srbije i Slovačke u oblasti energetike i održivih tehnologija. Kroz razmenu ideja i obilazak laboratorija, učvršćena je osnova za buduće projekte koji će doprineti unapređenju energetske efikasnosti, zaštiti životne sredine i primeni naprednih tehnoloških rešenja u industriji. Ambasador Pavuk i direktor Instituta, dr Slavko Dimović, naglasili su značaj nastavka bilateralnih odnosa, ističući spremnost obe zemlje da kroz naučnu saradnju doprinesu globalnim ciljevima održivog razvoja.