Parlamentarna skupština NATO boravila je u Republici Srbiji 7. i 8. aprila 2025. godine.

VIN 3082

Institut za nuklearne nauke „Vinča” imao je čast da ugosti članove delegacije i predstavi im aktuelne i završene projekte u okviru NATO programa „Nauka za mir i bezbednost“ (engl. SPS).

U pozdravnom govoru, dr Slavko Dimović istakao je da „nauka ne poznaje granice“ i da partnerstva zasnovana na poverenju, transparentnosti i zajedničkim ciljevima mogu imati dalekosežan uticaj.

VIN 3051

„Kroz zajednička istraživanja i otvorenu komunikaciju, gradimo ne samo znanje, već i otpornost – time i sposobnost da zajedno odgovorimo na savremene globalne izazove“, poručio je dr Dimović.

VIN 3052

U nastavku programa, dr Marija Janković, zamenica direktora, predstavila je istorijat, misiju i ključne aktivnosti Instituta „Vinča“, sa naglaskom na stratešku ulogu u nacionalnom naučnoistraživačkom sistemu.

Prezentacije su primarno obuhvatile aktivnosti koje se realizuju u okviru NATO programa „Partnerstvo za mir” i „Nauka za mir i bezbednost”. Dr Vesna Đorđević predstavila je projekat razvoja optičke mreže za detekciju para eksploziva u velikim zatvorenim prostorima, dok je dr Milovan Stoiljković govorio o projektu „EXTRAS”, koji je usmeren na detekciju eksploziva i sprečavanje terorističkih napada u okviru STANDEX bezbednosnog sistema.

VIN 3066

Dr Jasmina Grbović Novaković predstavila je tekući projekat razvoja kompresora za vodonik, koji predstavlja značajan doprinos u domenu održivih energetskih rešenja. U izlaganju ukazala je na tehničku složenost i široku primenljivost tehnologija koje Institut razvija u skladu sa međunarodnim standardima.

VIN 3072

Diskusiju sa članovima delegacije moderirao je prof. dr Zoran Dragišić, šef stalne delegacije Republike Srbije pri PS NATO. U ime delegacije, prisutne je pozdravio i zahvalio se na gostoprimstvu potpredsednik Odbora za nauku i tehnologiju, Mustafa Kaja.

Poseta je zaključena obilaskom Laboratorije za fiziku, gde su članovi delegacije obišli istraživačku infrastrukturu Instituta, uključujući FAMA centar i tzv. „mali ciklotron”. Upoznali su se i sa kapacitetima u oblasti nauke o materijalima, obnovljivih izvora energije i strategijama koje Institut sprovodi u skladu sa nacionalnim prioritetima.

VIN 3117

Poseta predstavlja potvrdu uloge Instituta „Vinča” kao relevantnog i pouzdanog partnera u međunarodnoj saradnji na polju nauke, bezbednosti i tehnološkog razvoja.