Dana 15. aprila, na godišnjicu rođenja italijanskog genija Leonarda da Vinčija, obeležava se Dan italijanske nauke u svetu. Ovaj dan je ustanovilo Ministarstvo prosvete Republike Italije 2018. godine u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova i međunarodne saradnje i Ministarstvom zdravlja sa ciljem da se promoviše i valorizuje stručnost italijanskih naučnika i njihov doprinos svetu nauke, kao i Italija kao zemlja nauke i kvalitetnih inovacija.

U okviru četvrtog izdanja Dana italijanske nauke u svetu 15. aprila 2021. Ambasada Italije i Italijanski institut za kulturu u Beogradu organizovala je u 12 časova vebinar posvećen saradnji između Italije i Srbije u oblasti biofizike pod nazivom “Italian know-how in Biophysics", u saradnji sa Nacionalnim institutom za nuklearnu fiziku-INFN, Južnom nacionalnom laboratorijom-LNS i Institutom za nuklearne nauke Vinča-VINS. Učestvovali su: Nj.E. Karlo Lo Kašo, ambasador Republike Italije u Srbiji, Santo Gamino, direktor LNS-a, Snežana Pajović, direktorka VINS-a, Đakomo Kutone, nekadašnji direktor LNS-a, Pablo Ćirone, direktor CATANA Facility, Đada Petringa (LNS), Aleksandra Ristić Fira (VINS), Ivan Petrović (VINS) i Roberto Činkota, direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, u ulozi moderatora.