rts 14102024Direktor Instituta za nuklearne nauke "Vinča", dr Slavko Dimović, tokom uključenja u Dnevnik na RTS-u, istakao je da je Srbiji potrebna nuklearna elektrana kao osnovna potreba, poput vazduha i vode, kako bi se rešili problemi klimatskih promena i zagađenja. Prema njegovim rečima, bez nuklearne elektrane Srbija neće moći da odgovori na ekološke izazove, ni u Beogradu ni u ostatku zemlje.

Direktor Dimović je istakao da svet ulazi u nuklearnu renesansu, a Institut "Vinča," sa svojih 790 zaposlenih, među kojima je 365 doktora nauka, planira da preuzme vodeću ulogu u razvoju srpskog nuklearnog programa. Najavljene su izmene zakona o energetici, koje će ukinuti ograničenja za korišćenje nuklearne energije u mirnodopske svrhe, a potpisivanje memoranduma sa vodećim institucijama dodatno će unaprediti ovu oblast.

Nedostatak stručnjaka za nuklearnu energiju problem je globalnih razmera, ali se u naredne dve godine planira obuka između 30 i 50 novih stručnjaka. Paralelno će se raditi na usklađivanju zakonske regulative, dok će se javnost informisati o koristi i bezbednosti nuklearne energije.

Razgovor Tamare Tankosić sa Slavkom Dimovićem

Na pitanje o skladištenju nuklearnog otpada, Dimović je izjavio da bi se moglo razmatrati regionalno rešenje, jer bi količina otpada iz jedne ili dve nuklearne elektrane u Srbiji bila nedovoljna za samostalnu deponiju.

Zaključio je da će, uz edukaciju i promenu percepcije, Srbija biti spremna za gradnju nuklearne elektrane u naredne dve do tri godine, uprkos skepticima koji se protive takvim promenama.

Izvor: https://www.rts.rs/lat/vesti/drustvo/5547863/direktor-instituta-vinca-srbiji-potrebna-nuklearna-elektrana-kao-vazduh-i-voda.html