Profesor dr Santo Gamino, direktor Instituta INFN-LNS (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare - Laboratori Nazionali del Sud) iz Katanije (Sicilija, Italija) tokom svojeg boravka u Beogradu posetio je Institut „Vinča“ 27. avgusta 2024. godine.

Prilikom dolaska, direktora Gamina su dočekali dr Marija Janković, pomoćnik direktora za nauku i dr Miloš Đorđević, rukovodilac Grupe za biofiziku i radijacionu biologiju.

inf lns 30082024 1

Na početku sastanka, prof. Gamino upoznao je prisutne sa bogatom istorijom INFN-a, istaknuvši njegov značajan doprinos razvoju nuklearnih nauka. U nastavku izlaganja, detaljno je opisao širok spektar istraživačkih aktivnosti koje se sprovode u institutu, obuhvatajući fundamentalna istraživanja u oblasti nuklearne fizike i astrofizike, kao i primenjena istraživanja u domenu akceleratorske i plazma fizike, biomedicine i zaštite kulturnog nasleđa. Poseban akcenat stavio je na aktuelne projekte usmerene ka modernizaciji i unapređenju postojećih akceleratorskih sistema.

Tokom sastanka, dr Marija Janković predstavila je Institut „Vinča“ kao vodeću naučnu instituciju u regionu, sa osvrtom na širok spektar istraživanja u oblasti nuklearnih nauka, raznovrsnu naučnu problematiku laboratorija instituta i postignute rezultate u prethodnom periodu. Dr Miloš Đorđević istakao je dosadašnje, najnovije rezultate Grupe kojom rukovodi, sa posebnim osvrtom na oblast razvoja novih metoda za unapređenje terapije kancera zračenjem.

inf-lns-30082024-2
inf-lns-30082024-3

Usledila je diskusija u kojoj je zaključeno da postoji značajan prostor za intenziviranje bilateralne saradnje i uspostavljanje novih veza u oblastima od zajedničkog interesa. Profesor Santo izrazio je zadovoljstvo kvalitetom predstavljenih ideja te je inicirao dalje partnerstvo sa Institutom.

INFN vodeća je italijanska institucija za istraživanje u oblasti nuklearne fizike i fizike čestica. Pruža podršku mladim naučnicima i promoviše saradnju sa univerzitetima i drugim istraživačkim institucijama, poput Instituta „Vinča“ sa kojim ima dugogodišnju uspešnu saradnju. Dugogodišnja i uspešna saradnja između INFN-a i Instituta „Vinča“ od izuzetnog je značaja, ne samo za unapređenje naučnih istraživanja, već i za doprinos razvoju privrede.