Akronim / šifra: Health Nutri / 17226
Vrsta projekta: EUREKA program multilateralne saradnje
Period realizacije: 1. 7. 2022. - 30. 6. 2025.
Projekat finansira: Budžetska sredstva Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije i sredstva privatnog/nejavnog sektora
NIO nosilac projekta: Institut za nuklearne nauke „Vinča“
  • V. Bakul Institute for Superhard Materials of the National Academy of Sciences of Ukraine, Ukrajna
  • Research and Production Enterprise 'New Technologies', Ukrajna
  • I-Zeolit doo Barajevo, Srbija
Rukovodilac projekta: Ivana Cvijović-Alagić

Projekat je usmeren ka dobijanju zdravih, organskih i genetski nemodifikovanih proizvoda prehrambene industrije kroz omogućavanje polјoprivrednim proizvođačima da povećaju proizvodnju kvalitetne hrane životinjskog porekla korišćenjem prirodnih mineralnih dodataka stočnoj prehrani. Samim tim, osnovna težnja projekta se ogleda u osvajanju inovativne, ekonomski isplative i visokoefikasne tehnologije za ekološki prihvatljivu proizvodnju novih specijalizovanih premiksa na osnovi zeolita kao prirodnih, organskih i zdravih dodataka stočnoj hrani.

Iz tog razloga, realizacijom projekta je predviđena izrada mašina velikog kapaciteta za proizvodnju specijalizovanih premiksa na bazi zeolita primenom tehnoloških rešenja već potvrđenih na laboratorijskom nivou (Cilј 1), osvajanje optimizovane tehnologije proizvodnje nanočestičnog suplementa na bazi Fe-oksida koji se može dodavati specijalizovanim premiks mešavinama u kontrolisanim količinama kako bi se prilagodili različitim potrebama (Cilј 2), osvajanje inovativnog i optimizovanog tehnološkog postupka proizvodnje premiksa obogaćenog nanočestičnim suplementom (Cilј 3) i komercijalizacija proizvedenog premiksa uz istovremenu patentnu zaštitu samog tehnološkog postupka (Cilј 4).