Akronim / šifra: CEREBRO
Period realizacije: februar 2024 - februar 2026
Projekat finansira: Fond za nauku Republike Srbije
NIO nosilac projekta: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
  • Institut za nuklearne nauke "Vinča", Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Rukovodilac projekta: Dr Milorad Dragić, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

Projekat CEREBRO je osmišljen u skladu sa principima nauke zasnovane na otkrićima i ima za cilj da sveobuhvatno opiše i okarakteriše akutne, sub-hronične i naknadne efekte stimulacije intermitentnim teta praskovima (engl. intermittent theta-burst stimulation - iTBS) na sastav sekretoma u prečeonoj kori odraslih mužjaka pacova Wistar soja. iTBS predstavlja specifični vid transkranijalne magnetne stimulacije koji pruža bezbolnu i neinvazivnu stimulaciju mozga i pokazao je obećavajuće terapijske efekte na različite neurološke i neuropsihijatrijske poremećaje kako u životinjskim, tako i u kliničkim studijama.

Glavni cilj projekta CEREBRO je da pruži uvid u kompleksnu interakciju između iTBS i neurohemije mozga, što je od izrazite važnosti za pravilno optimizovanje postojećih protokola i razumevanje do sada prijavljenih blagotvornih terapijskih efekata, kao i potencijalnu primenu iTBS u nove terapijske svrhe. Rezultati projekta predstavljaće inovativni istraživački proboj u razumevanju mehanizma delovanja iTBS uspostavljanjem jedinstvenog vremenskog neurohemijskog profila sekretoma međućelijske tečnosti mozga.