Institut "Vinča" je imao čast da ugosti ambasadora Mađarske u Srbiji, Jozsefa Zoltana Magyara, i ekonomskog savetnika Karoly Roberta Scherczera, 02. avgusta 2024. godine. U pratnji delegacije bio je i Milan Radunović, počasni konzul Mađarske u Kragujevcu i savetnik direktora Elektroprivrede Srbije. Ambasadora i njegovu pratnju su dočekali predstavnici Instituta “Vinča” predvođeni direktorom dr Slavkom Dimovićem.

poseta ambasadora madjarske 09082024 1
poseta ambasadora madjarske 09082024 2

Direktor Instituta „Vinča“ dr Dimović predstavio je razvojni put, savremena dostignuća i kapacitete Instituta u nauci i tehnološkom razvoju. Istakao je prednosti Instituta "Vinča" oslikane u sposobnosti da kombinuje vrhunska naučna istraživanja sa praktičnom primenom u industriji, medicini i energetici. Institut je prepoznat po svojoj multidisciplinarnosti, što mu omogućava da bude lider u razvoju u brojnim granama nauke i tehnologije, a bogata tradicija saradnje sa međunarodnim partnerima dodatno osnažuje poziciju ključnog centra za inovacije i naučni napredak u regionu.

Ambasador Magyar je istakao važnost nuklearne energije kao ekološki prihvatljive opcije i privredno značajnog sektora, te potencijalne koristi za Srbiju u različitim delatnostima. Direktor dr Dimović je naglasio ključnu ulogu nauke i obrazovanja u ovoj oblasti, ističući da Institut "Vinča" zajedno sa Elektroprivredom Srbije mora da preuzme proaktivnu i ključnu ulogu u ovom procesu.

poseta ambasadora madjarske 09082024 3
poseta ambasadora madjarske 09082024 4

Delegacija je zatim obišla Laboratoriju za radijacionu hemiju i fiziku u kojoj je dr Vesna Đorđević predstavila naučne i stručne kapacitete ove Laboratorije. Ambasador Magyar pokazao je veliko interesovanje za proces sterilizacije hrane i medicinske opreme nakon kratkog predavanja koje su održali dr Vesna Lazić i Slobodan Mašić. Poseta Laboratoriji za radioizotope i izlaganja dr Sanje Vranješ - Đurić i dr Drine Janković su pružili gostima uvid u specifične procese i proizvode Instituta, njihov značaj za zdravstvo i dalji razvoj nauke.

Ova ambasadorska poseta istakla je važnost međunarodne saradnje i potvrdila značaj Instituta "Vinča" kao ključne naučne institucije u regionu.