Direktor Instituta za nuklearne nauke „Vinča” dr Slavko Dimović posetio je Belgijski institut za nuklearne nauke SCK CEN, 11. septembra 2024. godine. Poseta je organizovana posredstvom Ministarstva rudarstva i energetike, Ambasade Republike Srbije u Kraljevini Belgiji i Počasnog konzula Srbije u Kraljevini Belgiji.

SCK CEN je belgijski nuklearni istraživački centar smešten u Molu, Belgija. SCK CEN je globalni lider u oblasti nuklearnih istraživanja, usluga i obrazovanja. Osnovan je 1952. godine, a od 1956. do 1964. godine izgrađena su četiri nuklearna istraživačka reaktora : BR 1, BR 2, BR 3 (prvi reaktor sa vodom pod pritiskom u Evropi) i VENUS.

Tokom posete je dogovorena saradnja između Instituta „Vinča“ i Belgijskog instituta za nuklearne nauke SCK CEN. Takođe je razmotrena mogućnost poslediplomskog usavršavanja srpskih inženjera u ovom centru, a u oblasti primene i korišćenja nuklearne energije u mirnodopske svrhe.

belgijski institut 17092024 1

Ispred Instituta SCK CEN, sastanku su prisustvovali prof. dr Piter Betn (Peter Baeten), direktor instituta i Paskal de Lanž (Pascal De Langhe), direktor za razvoj poslovanja i podršku. Srpsku delegaciju su činili njegova ekselencija ambasador Republike Srbije u Kraljevini Belgiji i Luksemburgu, gospodin Aleksandar Tasić, ministar savetnik pri ambasadi Srbije gospodin Robert Popović, počasni konzul Srbije u Kraljevini Belgiji gospodin Aleksandar Davidović, gospodin Đorđe Ogrizović, asistent TMF-a i gospodin dr Slavko Dimović, direktor Instituta „Vinča“.

Poseta dr Slavka Dimovića Belgijskom institutu SCK CEN označava značajan korak u produbljivanju saradnje između Srbije i Belgije u oblasti nuklearnih nauka. Dogovori o zajedničkim projektima i mogućnostima usavršavanja srpskih inženjera predstavljaju važan temelj za budući razvoj nuklearnih tehnologija u mirnodopske svrhe. Ova saradnja ističe posvećenost Instituta „Vinča” da ostane na čelu naučnih dostignuća i doprinese energetskoj održivosti Srbije.