Akronim / šifra: GentiGoldCell
Vrsta projekta: Dokaz koncepta
Period realizacije: 30. 5. 2023. - 30. 5. 2025.
Projekat finansira: Fond za nauku Republike Srbije
NIO nosilac projekta: Institut za nuklearne nauke „Vinča“
  • - - -
Rukovodilac projekta: Ana Valenta-Šobot

Sinergističko dejstvo nanočestica zlata (AuNPs) kao hipoalergenih nosača i ekstrakta korena Gentiana lutea (GRE) sa lekovitim, antiinflamatornim i antibakterijskim svojstvima može povoljno da utiče na reepitelizaciju kože stimulišući sintezu proteina i lipida uključenih u formiranje epidermalne barijere. Naša prethodna istraživanja su pokazala da NPs određene veličine i koncentracije u kombinaciji sa biljnim komponentama pokazuju bolji efekat zbog sinergističke interakcije u odnosu na one koje se primenjuju samostalno, što se ogleda kroz smanjenje citotoksičnosti. AuNPs sintetisane laserskom ablacijom u prisustvu GRE biće testirane in vitro na ćelijskim linijama keratinocita i fibroblasta da bi se odredila optimalna koncentracija koja aktivira ćelijsku proliferaciju. U cilju stvaranja funkcionalnog nanokompozitnog materijala koji nudi novi pristup terapiji oštećene kože i koji se može smatrati bezbednim za dugotrajnu i čestu upotrebu, optimalna koncentracija koloidne GREAuNPs suspenzije će biti kombinovana sa slojem biokompatibilne, biorazgradive, i fizičko-hemijski inertne bakterijske celuloze.