Akronim / šifra: VULCAN
Vrsta projekta: Dokaz koncepta
Period realizacije: 1. 5. 2018 - 30. 4. 2025.
Projekat finansira: Fond za nauku Republike Srbije - Dokaz koncepta
NIO nosilac projekta: Institut za nuklearne nauke “Vinča”, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Centar za konverziju svetlosne energije
  • - - -
Rukovodilac projekta: Željka Antić

Potražnja za novim antimikrobnim proizvodima uzrokovana je povećanom potrebom za tretmanima koji će sprečiti širenje infekcija i usled smanjenja efikasnosti postojećih industrijskih proizvoda. Antimikrobni premazi se koriste u medicinskim proizvodima, uređajima i na površinama u medicinskim ustanovama kako bi sprečili širenje infekcija. Ovi premazi su izdržljivi i mogu delovati čak i uz redovno, ponovljeno izlaganje vodi i nakon čišćenja. Štaviše, antimikrobni premazi mogu sprečiti rast klica u mnogim sredinama koje prevazilaze zdravstvenu zaštitu. Predviđeno je da će u narednim godinama premazi postati uslov u okruženjima sa velikim prometom, kao što su obrazovne ustanove, kancelarije i javni prevoz.

Cilj nam je da razvijemo inovativnu tehnologiju konverzije vidljivog svetla u ultraljubičasto za isplative antimikrobne primene. Ideja je motivisana antimikrobnim efektom ultraljubičaste C(UVC) svetlosti koja će biti generisana fosforima koji su pretvoreni u UVC. Fosfori će biti sintetizovani u obliku finih kristalnih prahova, strukturno i optički okarakterisani i funkcionalizovani u površinske premaze za antimikrobne primene pomoću tehnike elektroforetskog taloženja (EPD). Antimikrobna efikasnost i citotoksičnost površinskih premaza biće procenjena u laboratorijskim uslovima. Konačno, da bi se procenila primena u stvarnom svetu, antimikrobna efikasnost premaza će se proceniti pod solarnom svetlošću niskog intenziteta.